9 E-posta Pazarlama Hatası

E-Postalar söz konusu olduğunda yapmış olduğunuz herhangi bir hata itibarınıza zarar verebilir. E-postalarınız satışları ve potansiyel satışları üretmiyorsa, e-posta pazarlama sürecinizin bakım gerektirmesi gerektiği anlamına gelir. Bu durumda e-posta hatalarından kaçınmak için gerekli adımları listeledik.

 

 

KAYIT FORMUNUN KÖTÜYE KULLANILMASI

Harika bir kayıt formu nasıl hazırlarsınız? Kayıt formunuzun işlevsel, görünür ve çekici olduğuna emin olun. Unutmayın ki en büyük hatalar kayıt formunuzda başlar. Örneğin herhangi bir şehirde broşür dağıtım hizmeti verdiğinizi varsayalım. Hangi ilçeden olduklarını potansiyel müşterilerinize sormalısınız. Böylece daha hedeflenmiş e-postalar sağlayabilirsiniz.

ÖZENSİZ KONU BAŞLIKLARININ KULLANILMASI

Bazı konu başlıkları içeriğe göre oldukça fazla abartılır. “Clickbait” diye adlandırılan tabir günümüzde oldukça yaygındır. Herhangi bir manşet hazırlanırken konu içeriğinin koymuş olduğunuz başlıkla alakalı olmasına özen gösterin. Bu, hazırlamış olduğunuz E-Mail’ in daha efektif olmasını sağlayacaktır.

CEVABA KAPALI E-POSTA ADRESİ KULLANMA

Yanıtlanamayan bir e-posta adresinin size bir posta gönderdiğini düşünün. Herhangi bir sorunuz veya sorununuz olduğunda o firmaya ulaşmak isteyebilirsiniz. Bu durumda bir iletişim e-postası oluşturmak işinize yarayabilir. İnsanlar firmanızla sürekli iletişimde olmak istediğinde bu yolu kullanmak hayati bir öneme sahiptir. İletişim e-postanızın adı şu şekilde olabilir: iletiş[email protected]ız.com

E-POSTA İÇERİĞİNE DEĞER VERMEMEK

Günümüzde pazarlamacılar e-posta içeriklerine genellikle değer vermezler. Bu, müşteriye teklif vermeden para istemek gibi bir şeydir. Firmanızın sağlamlığı için bu tür detaylar büyük önem taşır. Detaylı bir e-posta içeriği hazırlamak elbette e-posta boyutunu artıracaktır. E-posta içeriğinize değer verin, unutmayın ki hazırladığınız her e-posta müşterilerinize hitap edecektir. E-Posta yazılımınız var ve insanlarla etkileşime giren e-postaların önemini bilirsiniz. Bu durumda içeriğinize önem vermek firmanız için çok önemlidir.

Uzmanlarımız tarafından eposta kampanyalarınız hakkında destek almak için formu doldurunuz.

ÇOK FAZLA EYLEM ÇAĞRISI YAPMAK

Söyleyecek çok fazla şeyiniz var diyelim. Bu çok güzel. Birçok yerde bir çok şeyi insanlara iletmeye çalışıyorsunuz. Fakat bunları yaparken aynı şekilde müşterilerinizden çok fazla beklentinizin olması her zaman işinize yaramayabilir. İnsanlar bir süre sonra kendilerinden istenen şeyleri yapmayabilir. Bu konuda çok net olun. Gerçekten ne istiyorsanız onu paylaşın. E-Postanızın net bir amacı yoksa, insanlara bir çok yöntemle bir şeyi sunabilirsiniz. Yine de  insanlar çok kolay sıkılabilirler. Bir şey satmak istiyorsanız, insanları sayfanızda tutmaya özen gösterin.

UZUN E-POSTALAR

Pazarlamacılar uzun e-postaların insanların daha çok ilgisini çektiğine inanır. Fakat bu durum böyle değildir. İnsanlar göndermiş olduğunuz e-postaları okurken fazla zamana sahip olamayabilirler. Elbette ki uzun e-postalarınıza vakit ayırıp okuyan kişilerde olacaktır. Fakat daha akılda kalıcı ve etkili e-postalar hazırlamak her pazarlamacının hedeflediği bir durumdur. O yüzden e-postalarınızı temiz, basit ve kısa tutmanız her zaman işinize yarayacaktır.

E-POSTANIZDA YALNIZCA GÖRÜNTÜLERİ İÇERİK OLARAK KULLANMAK

E-Postanızda sadece görüntü kullanmanız kullanıcıların seveceği bir yöntem değildir. Ayrıca bu durum kullanıcıların spam filtresini uyaracağından pek etkili bir yol olmaz. Ayrıca görüntü bazlı olan e-postaların açılması daha uzun sürer. Doğal olarak ta insanlar bu durumdan pek hoşlanmayabilir. Durum ne olursa olsun katılım düşebilir. Bu durumu aşmak oldukça basittir. İçeriğinizde resimleri insanların görsel zevklerini artırmak amacıyla kullanabilirsiniz.

TUTARSIZLIK

Sistematik e-posta göndermemek, potansiyel müşterilerinizin sizi unutmasını sağlayabilir. Gönderdiğiniz e-postalara karşın doğru orantılı bir şekilde abonelerinizi güncellemeniz çok önemlidir. İnsanların firmanızı sürekli hatırlamasını sağlamak düzenli e-posta bildirimlerinde saklıdır. Sonuçta potansiyel müşteri oluşturmak istiyorsanız bir emek harcamanız gerekir.

SAĞLIKSIZ LİSTE GÖNDERİMİ

Günümüzde gönderilen listeler spam tuzakları, yinelen e-postalalar, şikayet geribildirimleri ile dolu. Fakat pazarlamacıların hedefi sadece gönderdikleri listelerin daha çok tıklanmasıdır. Listelerinizi düşük kaliteli adreslere gönderdiğinizde gideceği yer spam klasörüdür. Bu gibi durumlara dikkat etmemek itibarınızı düşürebilir. Bu e-postalarınızı istenen kişilere göndermek gerçek zor bir durum olabilir. Dikkat etmeniz gereken konu e-postanızı çok fazla kitleye dağıtmamaktır. Böyle bir durum işletmenizi küçültebilir.

Uzmanlarımız tarafından eposta kampanyalarınız hakkında destek almak için formu doldurunuz.